top of page
for parents
UN0633857.jpg

©UNICEF/UN0633857/Holerga

Гостий стрес та ПТСР у та дітей

Що таке ПТСР

 

Війна в Україні докорінно порушила відчуття безпеки і призвела до стресу, психологічні наслідки якого можуть бути небезпечними для здорового майбутнього і дорослих, і дітей. Пережитий травмуючий досвід може стати причиною розвитку посттравматичного стресового розладу (ПТСР).

 

ПТСР – це крайня реакція на сильний стресор, що загрожує життю людини. Частота ПТСР саме у момент надзвичайної ситуації низька. Зазвичай ПТСР починає проявлятися приблизно через шість місяців після травмуючої події. Проте, якщо стресор має потужну тривалу у часі дію (наприклад, перебування в окупації, постійні ситуації обстрілів та повітряних тривог тощо), вірогідність швидкого розвитку ПТСР підвищується.

 

Фази ПТСР

 

Як і будь-який процес, ПТСР має відповідні фази проходження, і далеко не завжди він утворює незворотні порушення особистості, треба розуміти, що для того, щоб людина «позбулась» ПТСР, необхідно звернутися за допомогою до спеціалістів та не уникати цієї проблеми.

 

Які ж фази проходить ПТСР:

 

  • Відчай – гостра тривога без ясного усвідомлення важливості того, що сталося.

  • Заперечення – безсоння, амнезія, заціпеніння, соматичні симптоми.

  • Нав’язливість – вибухові реакції, перепади настрою, хронічний стан гіперзбудливості із порушеннями сну.

  • Опрацювання – розуміння причин травми та горя.

  • Завершення – нові плани на майбутнє.

 

На жаль, близька людина не завжди в змозі допомогти дитині впоратися з психологічною травмою, оскільки їй самій часто потрібна фахова допомога. Коли батьки потерпають від посттравматичного стресового розладу, вони не в змозі подбати ще й про емоції дитини.

 

Ми радимо не нехтувати фаховою психологічною допомогою та у разі проявів будь-яких ознак поведінки не притаманних вашій дитині, звертатися по допомогу. Чим швидше психолог почне працювати з малюком, тим легше пройде реабілітація дитини.

У кого найчастіше проявляється ПТСР

Чому одні люди, потрапивши в ситуацію, пов’язану з наднегативним впливом потужного стресу...

Прояви ПТСР

Для того, щоб передчасно не лякати себе різними негативними наслідками пережитих травмуючих подій...

Прояви ПТСР у дітей

Постійні згадування про пережиті події (нав'язливі спогади, про які дитина може не зізнаватися дорослим), водночас...

Що послаблює ризики виникнення ПТСР та сприяє зціленню

Для того, щоб знизити ризики появи ПТСР та сприяти зціленню.

РАЗОМ З ДІТЬМИ

Корисні вправи, що рекомендує психолог

together with children
13.png

Щоб навчатися з легкістю

12.png

Щоб керувати своїми станами

14.png

Щоб впоратися з будь-якою ситуацією

ПОРАДИ ПСИХОЛОГА

advice

Як говорити з дітьми про війну: поради психологів

Війна приносить в життя дітей втрату, невизначеність, активізує страх та тривогу. Діти втрачають звичну повсякденність та впорядкованість життя. Зазвичай відчуття...

Вагітність під час війни: Поради майбутнім мамам, як вберегти маля

Вагітність – це завжди один з найбільш магічний та незабутніх періодів для новоспеченої мами. Проте з початком повномасштабної війни головний пріоритет та бажання...

Як розповісти дитині про смерть близької людини?

Обов’язково треба сказати дитині правду, як би це не було боляче. Часто батьки не говорять дітям про смерть близького через страх «зустрітися» з реакцією дитини, з її почуттями...

support

Як підтримувати себе. Рекомендації для батьків.

UN0597953_0.jpg

©UNICEF

Як боротися зі стресом та переживаннями під час війни?

Війна безповоротно вплинула на наше життя змінивши його назавжди. За таких обставин кожен змушений вчитися призвичаюватися до нової реальності. Окрім того, боротися із постійним стресом, глибокими переживаннями та безперервною тривогою за своє життя та життя рідних. Особливо важко це може даватися батькам з маленькими дітьми, оскільки, крім себе, вони відповідають за життя малечі.

Щоб звикнути до нових реалій та мінімізувати посттравматичний стресовий розлад, ми підготували кілька порад, які допоможуть з цим.

 

Читайте лише перевірену інформацію

Обирайте лише офіційні ресурси для споживання новин. Не варто довіряти усьому, що ви читаєте або бачите в соціальних мережах. Завжди аналізуйте інформацію, беріть до уваги різні точки зору і пам’ятайте, що ворог веде активну дезінформаційну війну, аби розхитати суспільство з середини. Також не рекомендуємо читати новини 24\7. По-перше, це нічого не змінить. По-друге, лише призведе до панічної тривоги та емоційного дисбалансу.

 

Створіть розклад дня

 

На жаль, війна відібрала у нас відчуття контролю над власним життям, тому зараз важливо повернути цей стан. Складіть графік дня та чітко слідуйте йому. Це дозволить вам не лише відчувати себе продуктивним та корисним, але й допоможе повернути життя в звичну буденність. Кожна маленька задача – це вже велика перемога.

 

Займайтеся фізичними вправами

 

Навіть мінімальна фізична активність здатна позитивно вплинути на ваш внутрішній стан. Робіть активні вправи перед сном чи зранку, виходьте на пробіжку або тренуйтеся онлайн. Обирайте ходьбу на противагу транспорту всюди, де це можливо. А також обов’язково проводьте хоча б пів години на свіжому повітрі разом з дітками.

 

Слідкуйте за режимом сну

 

Ми розуміємо, що під постійними повітрями тривогами непросто налагодити здоровий сон, проте намагайтеся відпочивати завжди, коли є можливість. Якщо ви знаходитеся в укритті, оберіть декілька практик, які допоможуть заспокоїтися і відволіктися від стресу. Наприклад, медитуйте або виконуйте спеціальні дихальні вправи, щоб заспокоїти тіло і думки.

 

Підтримуйте зв’язок з рідними

 

Психологічна підтримка близьких людей як ніколи важлива в цей час. Приділяйте бодай 10-15 хвилин часу щодня, щоб підтримувати їхній та свій моральний дух. Якщо обставини склалися так, що у вас не завжди є стабільний зв'язок, тримайте контакт з тими, хто поруч.

 

Не нехтуйте психологічною допомогою

 

В Україні існує розповсюджена думка, що люди здатні впоратися із накопичений стресом самостійно, проте це не так. Дорослі люди, а особливо батьки, які відчувають відповідальність за дітей, намагаються бути сильними, сміливим і тримати емоції в собі. Згодом це призводить до зворотного ефекту, адже під постійним емоційним гнітом людина втрачає змогу триматися на плаву. Саме тому ми створили проєкт КОЛО ТУРБОТИ, який надає якісну психологічну поміч дітям від народження до 6-ти років та їхнім батькам навіть у маленьких містечках.

 

Наші психологи допомагають усім верствам населення, навчають, як простими словами говорити з дітьми про бойові дії. Надають фахові поради, як подолати посттравматичний стресовий розлад.

Тому закликаємо не нехтувати кваліфікованою допомогою та звертатися до психологів у разі потреби.

bottom of page